Tjedan zdravlja u vrtiću

Tjedan zdravlja u vrtiću

Objavljeno, 12. travnja 2024.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo u sklopu Nacionalnog programa „Živjeti zdravo“, a povodom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja (7. travnja), u razdoblju od 8. do 12. travnja, obilježava 4. nacionalni Tjedan zdravlja u vrtiću. Kao i svake godine do sada i naš vrtić se aktivno uključio u obilježavanje Tjedna zdravlja te smo u svim skupinama kroz cijeli tjedan provodili razne prigodne i edukativne aktivnosti. Poticaj za provođenje aktivnosti nam je bila svjesnost činjenice da se zdravstvene navike uče od najranijeg djetinjstva, a cilj svega provedenog bio je djeci osvijestiti važnost brige o zdravlju i približiti im zdrave navike.

HZJZ je i ove godine pripremio mnoštvo materijala za provedbu aktivnosti koje su ovog puta bile pripremljene u suradnji s Finskom organizacijom srca, a tjedan je nazvan Smart Family u vrtiću, što je pak finski model dobre prakse u području promicanja zdravih stilova života i prevencije prekomjerne tjelesne mase u djece i obitelji.

Kako nam je bilo kroz cijeli tjedan pogledajte u nastavku…

 

„LOPTICE“

Djeca mješovite odgojne skupine „Loptice“ započela su tjedan zdravlja sadnjom povrća. U teglu smo posadili rajčicu te kroz cijeli tjedan zalijevali i pazili da biljci ne bude „hladno“. Sad nestrpljivo čekamo prve plodove. Iz kataloga smo izrezivali zdravu i nezdravu hranu te lijepili na plakat. Također smo crtali naše najukusnije povrće.  Posebno su nam bile zanimljive didaktičke igre zdrava – nezdrava hrana i spajanje parova voća i povrća. Uz slikovnicu „Tajne voća“ imenovali smo razno voće i istražili gdje sve raste. Od borovnica, banana, naranča i jogurta napravili smo voćni jogurt i zasladili se. „Zamusana lica“ bila su pokazatelj da je jogurt bio jako ukusan. Nama najukusnije voće smo i nacrtali. U sklopu obilježavanja Tjedna zdravlja posjetile su mama Antonia Senjan, farmaceutski tehničar i medicinska sestra Maja Šinko. One su donijele različite materijale poput kutijica od krema, bočica od sirupa, različitih zavoja, šprica i flastera. Djeci je posebno bilo zanimljivo omatanje zavoja, simbolička igra doktora, igra špricama i vađenje krvi lutkama. Gošće su se potrudile predstaviti nam svoj posao i ono što rade. Puni dojmova kroz cijeli dan nastavili smo igru doktora. Kraj tjedna proveli smo u sportskom tonu. Prvo smo raznim vježbama razgibali svoje tijelo, a zatim smo išli na poligon prepreka. Poligon prepreka na igralištu djeci je bio  najzanimljiviji. Pokretne igre nastavili smo igrati i u sobi. Zaključili smo da svaki dan moramo provesti na zraku, vježbajući, kako bismo svi bili zdravi.

 

„RIBICE“

Brojnim aktivnostima usmjerenim razvijanju svijesti o pravilnoj brizi za zdravlje, mlađa vrtićka odgojna skupina „Ribice“ marljivo je  obilježila Tjedan zdravlja. Tjedan je bio posvećen informiranju, motiviranju i osvješćivanju djece o zdravoj hrani. Proučavali smo izgled, teksturu, okus, miris, boju raznog voća i povrća (jabuka, naranča, limun, banana, zelena salata, rajčica, tikvica, mrkva). Pomoću mirisnih nota začina (papar u zrnu, češnjak u prahu, kim, bosiljak) razvijali smo njušnu percepciju. Također, mirisali smo razno voće i povrće zatvorenih očiju te pogađali o čemu se točno radi. Pomoću likovnih aktivnosti izrezivanja sličica iz časopisa, izradili smo plakat zdrave i nezdrave hrane, kao i zdrave tanjure gdje su djeca sama birala što žele imati na svom tanjuru. Na piramidu zdrave prehrane djeca su razvrstavala ponuđene sličice hrane te spoznala njihovu nutritivnu vrijednost. Aktivnosti smo upotpunili igrokazom „Šareni vrt“ te pričom o zdravlju. Eksperimentalnim aktivnostima izazvali smo dječji interes za istraživanjem, kako salata može postati šarena te kako krumpir može plivati na površini vode. Oformili smo kutić liječnika, a u ulozi doktora pronašla su se sva djeca. Pomoću medicinskih pomagala uspješno su obavljala taj posao i time naglasila važnost zdravlja i odlaska k liječniku u slučaju potrebe. Strah od odlaska k liječniku djeca su prevladala i dolaskom medicinskih sestara Anamarije Dedić, Andreje Stanešić, Ivanke Stanešić i Senke Brodarić Adaković, koje su uz  zajednički razgovor s djecom, priču i igru približile zanimanje liječnika i potaknule djecu na brigu o zdravlju. Uz zdravu prehranu naglasili smo i važnost tjelesne aktivnosti gdje su djeca pokazala spretnost, koordinaciju i ravnotežu uz pomoć „zdrave školice“ te poligona.

 

„CVJETIĆI“

Tjedan smo započeli  s posjetom medicinske sestre, tete Jelene Živko koja je djeci na primjeren način predstavila zanimanje liječnika i medicinskih sestara. Predstavila nam je rad u bolnici i ambulanti, približila simptome raznih bolesti te podijelila pokoji savjet vezan uz očuvanje zdravlja i važnosti pravilnog održavanja osobne higijene, važnosti spavanja te pravilne prehrane. Medicinska sestra Jelena djeci je stručno prezentirala razne rekvizite koji su joj svakodnevno potrebni u radu te ih kroz imitativnu igru s djecom i primijenila. Kroz igru djeci su se približile „strašne” injekcije, flasteri, zavoji za povrede, zaštitna odjeća i još mnogo toga zanimljivoga.

Razvijanje zdravih i pravilnih prehrambenih navika bitna je stavka svakodnevnog življenja u vrtiću, stoga smo odlučile djeci ponuditi razne materijale vezane uz zdravu prehranu. Kroz razgovor i priču zaključili smo kako je zdrava i pravilna prehrana vrlo važna za rast i razvoj te ima velike koristi u održavanju zdravlja i sprečavanja bolesti. Uz pomoć raznih slikovnih prikaza, prospekata, škara, ljepila i flomastera izradili smo svoju Piramidu zdrave prehrane na koju su djeca sortirala i ljepila sličice prema kategorijama. Saznali smo i tajnu zdravog tanjura, a ona glasi 2+3 (2 voćke, 3 povrća). Tijekom cijelog tjedna djeci smo nudili razne poticaje vezane uz tematiku: slagarice s voćem i povrćem, igra izliječi medu, sortiraj zdravo i nezdravo, izgradi dugu.

Najveće veselje izazvala je istraživačka aktivnost kroz koju smo razno voće i povrće istraživali svim osjetilima (opipom, okusom, vidom pa i slušno). Izrađivali smo ukusne vode s raznim voćnim okusima te ih zasladili s zdravim medom, voćne salate te voćne ražnjiće.

Čitali smo slikovnice na temu zdravlje, voće i povrće, pravilna prehrana i higijena (Niko i prehrana, Mara i sport, Roko i zdravlje, Medvjedići i nezdrava hrana, Juha od bundeve, Moja priča o zdravlju).

Tjelesno vježbanje neophodan je preduvjet zdravog rasta i razvoja. Svakodnevnim provođenjem jutarnje tjelovježbe poticali smo usavršavanje motoričkih sposobnosti. Kraj tjedna posebno smo posvetili ovoj važnoj aktivnosti, organiziravši za djecu poligon vježbi te razne pokretne igre i vježbe na svježem zraku.

Nadamo se kako će „Cvjetići” postati pravi mali učitelji pravilne prehrane i prenositi pravilne prehrambene navike i iskustva iz vrtića u roditeljski dom i širu zajednicu.

 

„LEPTIRIĆI“

U tjednu zdravlja u skupini „Leptirići“ bilo je jako zanimljivo. Kroz razne aktivnosti nastojali smo potaknuti razvoj zdravih navika. Od različitih vrsta voća koje djeca već dobro poznaju – banane, jabuke, kivi, naranče – naši mali istraživači, samostalno su režući nožićima i stavljajući komadiće voća na štapiće pripremili svoju voćnu užinu. Pomoću cjedila iscijedili smo limune i naranče te se osvježili finim, zdravim, prirodnim sokovima u koje smo stavili listiće mente i bobice šipka. Djeca su imala prilike svim osjetilima istraživati voće. Upoznali su se i s raznim vrstama povrća, promatrali njegov izgled povećalom, mirisali ga i rezali nožićima. Razgovarali smo koje jelo se može napraviti od tog povrća te može li se jesti sirovo ili se mora prokuhati. Djeca su narezala povrće: mrkvu, luk, krastavac, kupus, papriku i rajčicu te isprobala i njihov okus. Također smo im ponudili i različite namirnice i začine kako bi hranu upoznali pomoću njuha. Svako dijete je mirisanjem odabralo svoj omiljeni miris uz poticaj da ga opiše različitim riječima. Budući da je za zdravlje važna i tjelesna aktivnost, pripremili smo poligon vježbi te razne natjecateljske igre kojima smo kod djece poticali razvoj motorike i koordinacije cijelog tijela. Djeci smo skrenuli pozornost i na to da je za zdravlje važan i odmor jer „kada spavaš, tvoje cijelo tijelo raste i mozak se odmara“. Skupinu je posjetila medicinska sestra Jelena Živko koja je s djecom razgovarala o važnosti i načinima očuvanja zdravlja. Provela je antropološka mjerenja visine i težine djece, a najveće oduševljenje je izazvala imitativna igra ambulante u kojoj su joj djeca dolazila na pregled.